فواید دوچرخه سواری روزانه
فواید دوچرخه سواری روزانه

فواید دوچرخه سواری روزانه


فواید دوچرخه سواری روزانه کدامند؟ اگر هر روز به ورزش دوچرخه سواری میپردازید، در این پُست میتوانید در خصوص فواید دوچرخه سواری اطلاعات کسب نمایید. فرقی نمیکند برای انگیزه این پست را میخوانید و یا به دنبال حقایقی در خصوص فواید دوچرخه سواری هستید، در هر صورت، فوایدی که از ورزش دوچرخه سواری در ادامه برای شما عنوان میشود، به شما آگاهی میرساند و باعث میشود با چشم باز به ورزش دوچرخه سواری نگاه کنید، پس همراه ما در باچرخ باشید.

فواید دوچرخه سواری

دوچرخه سواری اگرچه برای برخی از افراد جنبه تفریح دارد اما برای برخی از افراد نیز جنبه ورزش حرفه ای دارد و سعی میکنند هر روز از این ورزش دل انگیز بهره ببرند. اگر شما نیز جزو آن دسته افرادی هستید که هر روز رکاب میزنید، در ادامه با 10 فایده دوچرخه سواری روزانه آشنا میشوید. 

1- سیستم ایمنی بدن شما را تقویت میکند

اگر در هفته 5 روز رکاب بزنید، سیستم ایمنی شما به طرز شگفت آوری، سلامت متابولیک را بهبود میبخشد و سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند.

2- به تفکر بهتر و سیستم ذهنی شما کمک میکند

دوچرخه سواری روزانه علاوه بر اینکه به کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند پارکینسون و آلزایمر با افزایش پروتئین های BDNF کمک می کند، همچنین باعث تقویت سلامت ذهنی نیز می شود.

3- خطر بیماری قلبی و سکته را کاهش میدهد

نه تنها رکاب زدن، بلکه هر فعالیت ورزشی که به صورت روزانه و صحیح انجام شود، برای سلامت قلب و عروق مفید است. رکاب زدن به علت اینکه به صورت مستقیم بر ریتم ضربان قلب تاثیر گذار است، خطر سکته را به صورت قابل توجهی کاهش میدهد.

دوچرخه سواری گروهی در پاییز

4- از استرس و اضطراب روزانه میکاهد

اگر بخاطر دیر رسیدن به محل کار خود استرس دارید، با برنامه ریزی و اطلاع داشتن از سرعت دوچرخه و مسافت بین منزل و محل کار خود، میتوانید تا حد زیادی از استرس های روزانه خود را کاهش دهید. با این کار بسیاری از بیماری های مرتبط با استرس نیز از شما دور میشوند.

5- به کاهش وزن و تناسب اندام کمک میکند

اگر پُست های قبلی ما را در مجله باچرخ دنبال کرده باشید و پُست کالری سوزی دوچرخه سواری را خوانده باشید، با میزان کالری که با رکاب زدن میتوانید بسوزانید آشنا شده اید. رکاب زدن روزانه با کاهش وزن همراه است و شما را به تناسب اندام میرساند، فقط کافی است رژیم غذایی صحیحی نیز داشته باشید.

6- خطر ابتلا به سرطان را کاهش میدهد

اگرچه درمان به خصوصی برای سرطان با ورزش وجود ندارد، ولی میتوان با ورزش روزانه و به خصوص دوچرخه سواری روزانه، از ابتلا به سرطلان پیشگیری کرد. اگرچه زندگی شهری و آلودگی هوا، روند کاهش ابتلا به سرطان را دچار اختلال میکند، اما با دوچرخه سواری در طبیعت، این مشکل را میتوان تا حد زیادی کنترل کرد.

7- جریان خون رسانی را بهبود میبخشد

خون رسانی در رگ ها با رکاب زدن روزانه بهبود بخشیده میشود و در نتیجه افرادی که دوچرخه سواری روزانه دارند، کمتر با مشکلاتی از قبیل گرفتگی رگ ها درگیر هستند. همچنین این فراد، در زندگی روزمره، عملکرد بهتری خواهند داشت.

8- از پیری زودرس جلوگیری میکند

اگر می خواهید جوان تر به نظر برسید و احساس جوانی کنید، دوچرخه سواری روزانه را جدی بگیرید. محققان دریافته اند که رکاب زدن با شدت زیاد می تواند به کُند شدن روند پیری و جلوگیری از بیماری های مرتبط با سن کمک کند.

9- به پیشگیری از دیابت کمک میکند

یکی از معایب زندگی های بی تحرک، گرفتار شدن به بیماری دیابت است. دوچرخه سواران به واسطه تحرک و سوخت و سازی که دارند، بسیار کم به دیابت دچار میشوند، در این خصوص باید در نظر  داشته باشید که رکاب زدن را از سنین جوانی شروع کنید و به میانسالی منتقل نکنید.

10- باعث شادی و روحیه بالا خواهد شد

اگر در هر روز و در هوای تمیز به اندازه 20 دقیقه ورزش دوچرخه سواری داشته باشید، روحیه شما می تواند به اندازه 12 ساعت تقویت شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که ضربان قلب خود را در حین رکاب زدن حداقل به 112 ضربان در دقیقه برسانید تا این احساس شادی برای بقیه روز نیز حفظ شود.

امیدواریم از این پُست مجله باچرخ نیز نهایت استفاده را برده باشید و بتوانید از فواید رکاب زدن روزانه بهره ببرید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.

خوشحال میشیم نظرت رو بدونیم یا به سوالت پاسخ بدیم

ابتدا وارد شوید

نظرات


کیومرث ١٣٩٩/٠٩/٠٧ کیومرث :
خیلی خوب
کیومرث ١٣٩٩/٠٩/٠٧ باچرخ :
وقت بخیر، خوشحالیم که مفید بوده براتون.