سرعت متوسط دوچرخه سواری
سرعت متوسط دوچرخه سواری

سرعت متوسط دوچرخه سواری


یکی از سوالات متداول میان دوچرخه سواران آماتور این است که سرعت متوسط دوچرخه سواری چقدر است، در باچرخ به این سوال پاسخ داده ایم. البته برای پاسخ به این سوال باید شرایط مختلف را در نظر گرفت. برای مثال سرعت متوسط برای شرکت در مسابقه با سرعت متوسط دوچرخه سواری شهری قطعاً یکسان نیست، بنابراین بر اساس شرایط است که میتوان سرعت متوسط را بیان کرد. ما در اینجا مخطبانی داریم که عموماً دوچرخه سواران تازه کار هستند و برای شرکت در تور دوچرخه سواری و یا دوچرخه سواری شهری قصد دارند درباره سرعت متوسط رکاب زدن اطلاعاتی داشته باشند، بنابراین در ادامه با این موضوع آشنا خواهید شد، همره ما در باچرخ باشید.

میانگین سرعت یک دوچرخه سوار

به طور کلی سرعتی که میتوان در شرایط عادی برای یک دوچرخه سوار متصور شد 19 کیلومتر در ساعت است. این سرعت، سرعت ایمن به شمار میرود و در شرایطی که زمین خیس نباشد میتوان به راحتی مسیر را رکاب زد.
برای افرادی نیز که حرفه ای هستند، سرعت 25 تا 30 کیلومتر در ساعت را میتوان متصور شد.

تعداد کمی از افراد نیز به سرعت 35 کیلومتر در ساعت میرسند که البته در مسیرهای عادی به عنوان سرعت نا مطمئن به شمار میرود و بیشتر افراد ترجیح میدهند بین سرعت 15 تا 25 کیلومتر در ساعت رکاب بزنند و این همان سرعتی است که در یک تور دوچرخه سواری انتظار میرود افراد در این محدوده رکاب بزنند تا همه افراد همراه هم باشند و از طبیعت گردی با دوچرخه لذت ببرند.

در خصوص افرادی که اهل سفر و سایکل توریست هستند و با خورجین های سنگین سفر میکنند، قطعاً سرعت کم خواهد شد و حتی به زیر 12 کیلومتر در ساعت خواهد رسید، این مورد بستگی به سنگینی وسایل و همچنین بستگی به قدرت بدنی شخص سایکل توریست دارد.

اگر دوست دارید بدانید که چگونه سرعت دوچرخه سواری خود را افزایش دهید به پُست مرتبط با این موضوع در مجله گردشگری ورزشی باچرخ، با عنوان راه های افزایش سرعت دوچرخه مراجعه نمایید و آن را به صورت رایگان مطالعه نمایید.

عوامل تاثیر گذار بر سرعت دوچرخه سواری

عواملی که بر سرعت دوچرخه سواری تاثیر گذار هستند را در ادامه آورده ایم، آشنایی با این موارد به شما بسیار کمک خواهد کرد.

دوچرخه سواری

1- تایر دوچرخه

همانطور که در پُست های قبل مجله گردشگری ورزشی باچرخ با عنوان سایز دوچرخه را با سایز لاستیک دوچرخه اشتباه نگیرید اشاره کردیم، هر چقدر تایر دوچرخه نازک تر باشد سرعت بیشتری را به همراه خواهد آورد و دلیل اصلی این موضوع نیز میزان اصحکاک آن با سطح زمین است، البته نازک ترین تایرها برای مسابقات استفاده میشود و برای طبیعت گردی با دوچرخه بهتر است از تایرهای 27.5 و یا 29 اینچ استفاده کرد.

2- مسافت دوچرخه سواری

به طور کلی اگر مسیری که قصد رکاب زدن در آن را دارید کمتر از یک ساعت باشد، سرعت معمولی خواهد بود چون دقایق اول معمولاً به گرم کردن بدن اختصاص می یابد و نباید سرعت بالا رفت.

در مسیرهایی که معمولاً چند ساعته است، در اواسط رکاب زدن سرعت به مرور اضافه خواهد شد و دوباره در دقایق پایانی هم به جهت خستگی و هم به جهت سرد کردن بدن، سرعت کاهش خواهد یافت.

اگر قصد لذت بردن از دوچرخه سواری را دارید بهتر است بیش از 3 ساعت مدام رکاب نزنید چون خستگی چیزی است که در این نوع ورزش، بر عملکرد شما تاثیر گذار خواهد بود و حتی میتواند امنیت شما را نیز کاهش دهد.

3- سن دوچرخه سوار

سن دوچرخه سوار و تاثیر آن بر روی سرعت را میتوان به دو قسمت تقسیم کرد.

مورد اول اینکه در سن های بین حدود 20 تا 40 سال به علت مقاومت بدنی بهترین عملکرد را شاهد هستیم، در واقع زود خسته نمیشوند و عملکرد ریه و قلب در این سن بیشتر است.

مورد دوم اینکه به علت تجربه اشخاص دوچرخه سوار که این تجربه با سن آنها در ارتباط است در بیشتر مسیرها با سرعت بیشتری نسبت به کم تجربه ها رکاب بزنند.

دوچرخه سواری در پارک جنگلی

4- شرایط محیط دوچرخه سواری

برای آنکه بتوان در یک سرعت رکاب زد، حتماً باید شرایط نیز مناسب باشد، شرایط مناسب در هنگام رکاب زدن به شرایطی گفته میشود که زمین صاف باشد و در واقع شیب نداشته باشد، زمین سر و یا خیس نباشد و همچنین مسیر جنگلی نباشد.
در هنگام رکاب زدن در جنگل ها و مسیرهای به این شکل، باید در درجه اول ایمنی مد نظر دوچرخه سوار باشد و سپس در جهت افزایش سرعت میزان دور پا برای افزایش سرعت را مد نظر قرار دهد.

5- دوچرخه سواری گروهی

افراد سایکل توریست و بایک پکینگ، میتوانند بر اساس برنامه سفر و اینکه در هر روز چقدر قصد دارند رکاب بزنند، میزان سرعتشان را تنظیم کنند، اما در خصوص دوچرخه سواری گروهی که از آن با عنوان تور دوچرخه سواری نام میبریم، سرعت را راهنمای تور دوچرخه سواری تنظیم خواهد کرد، به گونه ای که همه افراد باهم باشند و از دوچرخه سواری گروهی لذت ببرند.

دوچرخه سواری گروهی

در بیشتر مواقع این رکاب زدن گروهی باعث میشود که سرعت تیم افزایش هم پیدا کند، البته این مورد بستگی به افراد شرکت کننده در تور دوچرخه سواری نیز دارد که چقدر حرفه ای هستند و به همدیگر کمک میکنند.

6- تجهیزات دوچرخه سواری

تاثیر این مورد را میتوان نسبت به مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم کمتر دانست، اما به هر حال بهتر است بدانید که تحقیقات نشان داده اند استفاده از بدنه فیبر کربنی در دوچرخه سرعت را تا 10 درصد افزایش میدهد. همچنین تاثیر روحی اینکه چون یک دوچرخه گران خریده اید پس بهتر خواهد رفت نیز ثابت شده است و این مورد در واقع تاثیر هیجانی است و رابطه مستقیم با سرعت ندارد.

امیدواریم از این پست مجله دوچرخه سواری باچرخ استفاده کرده باشید و به پاسخ سوال خود رسیده باشید.


کپی‌برداری از تمام یا بخشی از مطالب باچرخ، حتی با ذکر منبع، بدون کسب اجازه، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.